Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Hotpoint can be placed wherever you want as long it has access to water. The noise level of 49 decibels is pretty standard for a dishwasher.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Hotpoint HSFE 1B19 S UK is £299.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Tired of washing dishes by hand? Hotpoint Hotpoint HSFE 1B19 S UK Black, Grey is a dishwasher from Hotpoint that fits well into most kitchens. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
This model isn't intended to be built into the kitchen, as it is a so-called freestanding model. It can be placed where you want, as long as there is water and electricity available. One of the features with this model is that you can use the delayed start function, which means you can scheduled the start.
It has a high average rating of 4.3 out of 5, which makes it a really good purchase. If you compare the price of this dishwasher on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £299, and it's one of the most popular models.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HSFE 1B19 S UK |
| Brand | Hotpoint |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Energy Class | D |
| Noise Level | 49 dB |
| Cord Length | 130.0 cm |
| No. of Programs | 7 |
| Colour | Black, Grey |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 10 pcs |
| Features | Drying System Type, Electronic Rinse Aid Indicator, Half Load, Electronic Salt Indicator, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Intensive Zone, Quick Wash Program |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
| Temperature Settings | 60 °C, 70 °C, 50 °C |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 1900 W |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 238.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 1.0 kW/h |
Sustainability Information | |
|---|---|
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 3220.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 12.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 155.0 cm |
| Niche Height | 90.0 cm |
| Niche Depth | 57.0 cm |
| Weight | 40.0 kg |
| Standard Width | 45 cm |
| Width | 45.0 cm |
| Outlet Hose Length | 150.0 cm |
| Depth | 59.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-01-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .