Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Miele can be placed wherever you want as long it has access to water. The machine can hold up to 14 place settings, great for larger households.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Miele G7310SCCLST is £1,392.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Time to change the old dishwasher? If so, this machine from Miele is a really good choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
This model isn't intended to be built into the kitchen, as it is a so-called freestanding model. It can be placed where you want, as long as there is water and electricity available. In this particular dishwasher, the cutlery goes in a cutlery tray.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £1392. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this dishwasher a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele G7310SCCLST |
| Brand | Miele |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Energy Class | C |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programs | 10 |
| Colour | Grey |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 208.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 1.0 kW/h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 2492.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 6.0 L |
Features | |
|---|---|
| Drying System Type | AutoOpen Drying |
| Placement of Cutlery | Cutlery Tray |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Drying System Type, Hot Water Connection, Electronic Rinse Aid Indicator, Hygiene Program, Half Load, Child Safety, Electronic Salt Indicator, Display, Smartphone App Control, Delayed Start, Intensive Zone, Quick Wash Program |
| Quick Wash Program | QuickPowerWash |
| Temperature Settings | 60 °C, 70 °C, 45 °C, 50 °C, 65 °C, 55 °C, 64 °C, 75 °C |
Measures | |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Niche Width | 65.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-07-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .