Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Fully Integrated, 60 cm, 44 dB
Lowest price for Electrolux EES47320L is £798.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Electrolux EES47320L |
| Brand | Electrolux |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Noise Level Class | B |
| Energy Class | D |
| Cord Length | 150.0 cm |
| No. of Programs | 8 |
| Noise Level | 44 dB |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Features | Electronic Rinse Aid Indicator, Height Adjustable Trays, Pre and/or Extra Rinsing, Electronic Salt Indicator, Display, Delayed Start, Quick Wash Program |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
| Place Settings | 13 pcs |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 234.0 kW/h |
Power Supply | |
|---|---|
| Fuse (ampere) | 10A |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 2772.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 10.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Niche Height | 88.0 cm |
| Niche Depth | 55.0 cm |
| Weight | 38.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .