Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Hotpoint can be placed wherever you want as long it has access to water. Dishes from the dinner party are quickly fixed, as the machine holds up t
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hotpoint HSFCIH4798FS is £299.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you need to buy a new dishwasher? If yes, Hotpoint Hotpoint HSFCIH4798FS White is a great alternative. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
This is a so-called freestanding dishwasher, which gives you great flexibility in where you can place it. All that is required is access to water and electricity. This is one of the larger dishwashers on the market, it can hold up to 10 place settings. A great choice for the slightly larger family or for you who often have dinner guests.
The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase. This is one of the most popular dishwashers on PriceRunner and currently it has a lowest price of £299.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HSFCIH4798FS |
| Brand | Hotpoint |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 47 dB |
| No. of Programs | 8 |
| Colour | White |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-20 |
Features | |
|---|---|
| Place Settings | 10 pcs |
| Features | Half Load, Display, Quick Wash Program |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Measures | |
| Standard Width | 45 cm |
| Width | 45.0 cm |
| Depth | 59.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Niche Width | 45.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .