• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Hammerite Red Oxide Metal Paint 0.25L

Hammerite Red Oxide Metal Paint 0.25L

Compare
Primer, Top Coating, Metal
Compare prices from£4.30to£12.69

·

Popularity

2144

in

Paint
From 3 payments of £1.43/mo. with
AD

From OnBuy

Metal Primer - Red Oxide - 250ml

Free shipping, 2-6 days
£8.92

tools-paint.com

Hammerite Red Oxide Primer - 250ml

£73.20 shipping
£4.30

Or 3 payments of £1.43/mo.¹

OnBuy

4.8(19 ratings)
Metal Primer - Red Oxide - 250ml
Free shipping, 2-6 days
£8.92

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Hammerite Ultima Metal Paint Smooth Red 0.75L
Trending
Hammerite Ultima Metal Paint Smooth Red 0.75L
£26.33
£35.11/L
Hammerite Special Metal Paint Red 0.25L
Hammerite Special Metal Paint Red 0.25L
£4.30
£17.20/L
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.75L
Trending
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.75L
£20.87
£27.83/L
Rustins Quick Dry Red Oxide Metal Paint 1L
Rustins Quick Dry Red Oxide Metal Paint 1L
£15.98
£15.98/L
Rustins Quick Dry Red Oxide Metal Primer & Paint Metal Paint 2.5L
Rustins Quick Dry Red Oxide Metal Primer & Paint Metal Paint 2.5L
£40.79
£16.32/L
Hammerite Red Oxide Metal Paint 0.5L
Trending
Hammerite Red Oxide Metal Paint 0.5L
£8.80
£17.60/L
Rust-Oleum CombiPrimer Anti-Rust Metal Paint Grey 0.75L
Rust-Oleum CombiPrimer Anti-Rust Metal Paint Grey 0.75L
£21.80
£29.07/L

Product details

Lowest price for Hammerite Red Oxide Metal Paint 0.25L is £4.30. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Compare:

Features

Product

Product nameHammerite Red Oxide Metal Paint 0.25L
BrandHammerite
TypeMetal Paint

Additional Info

Created at PriceRunner2018-05-07

Product Properties

Indoor/Outdoor UseIndoor, Outdoor
Volume0.25 L
Primer/Top Coating/SprayTop Coating, Primer
Application SurfaceMetal
ColourRed

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.