• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.25L

Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.25L

Compare
Top Coating, Metal, Glossy
Compare prices from£8.63to£99.19

·

Popularity

679

in

Paint
From 3 payments of £2.87/mo. with
0.25 L£8.63
0.4 L£12.64
0.75 L£19.54
AD

From OnBuy

Peinture pour métal Hammerite SFB250, finition lisse, antirouille, bleu, 250 ml

Free shipping, 2-6 days
£9.99

tools-paint.com

Hammerite Direct To Rust Metal Paint Smooth Finish 250ml - Blue

£73.20 shipping
£8.63

Or 3 payments of £2.87/mo.¹

Amazon

Hammerite 5084884 Direct to Rust Metal Paint - Smooth Blue Finish 250ML
Free shipping
£12.33

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dulux Weathershield Exterior Metal Paint, Wood Paint 2.5L
Trending
Dulux Weathershield Exterior Metal Paint, Wood Paint 2.5L
£48
£19.20/L
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Sky Blue 0.75L
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Sky Blue 0.75L
£20.99
£27.99/L
Bedec Multi Surface Roof Paint, Wood Paint, Radiator Paint, Metal Paint Oxford Blue 0.75L
Bedec Multi Surface Roof Paint, Wood Paint, Radiator Paint, Metal Paint Oxford Blue 0.75L
£20.95
£27.93/L
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Oxford Blue 0.25L
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Oxford Blue 0.25L
£13.09
£52.36/L
Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
£13.75
£18.33/L
Hammerite Kurust Metal Paint 0.09L
Hammerite Kurust Metal Paint 0.09L
£4.97
£55.22/L
Hammerite Direct to Rust Hammered Effect Metal Paint 0.75L
Hammerite Direct to Rust Hammered Effect Metal Paint 0.75L
£20.87
£27.83/L

Product details

Lowest price for Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.25L is £8.63. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
Compare:

Features

Product

Product nameHammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.25L
BrandHammerite
TypeMetal Paint

Additional Info

Created at PriceRunner2018-05-07

Product Properties

Indoor/Outdoor UseOutdoor
Volume0.25 L
Primer/Top Coating/SprayTop Coating
Gloss LevelsGlossy
Application SurfaceMetal
ColourBlue

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.