• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L

Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L

Compare
Top Coating, Metal, Glossy

·

Popularity

678

in

Paint
From 3 payments of £25.16/mo. with
0.25 L£8.63
0.75 L£17.99
2.5 L£45.36
5 L£75.49
AD

From OnBuy

Hammerite SFW5L Direct to Rust Smooth Finish Metal Paint White 5 Litre

Free shipping, 2-6 days
£112.99

B&Q

Hammerite Direct To Metal Paint Smooth White 5L - One Size

Lowest price

·Free shipping
£75.49

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dulux Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint White 0.75L
Dulux Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint White 0.75L
£11.71
£15.61/L
Dulux Once Gloss Wood Paint, Metal Paint 1.25L
Trending
Dulux Once Gloss Wood Paint, Metal Paint 1.25L
£16.02
£12.82/L
Dulux Weathershield Quick Dry Undercoat Exterior Wood Paint, Metal Paint Brilliant White 0.75L
Dulux Weathershield Quick Dry Undercoat Exterior Wood Paint, Metal Paint Brilliant White 0.75L
£19.79
£26.39/L
Hammerite Smooth Effect Metal Paint 0.4L
Hammerite Smooth Effect Metal Paint 0.4L
£12.64
£31.60/L
Dulux Weathershield Quick Dry Exterior Wood Paint, Metal Paint Brilliant White 0.75L
Dulux Weathershield Quick Dry Exterior Wood Paint, Metal Paint Brilliant White 0.75L
£19.79
£26.39/L
Dulux Professional Liquid Gloss Wood Paint, Metal Paint White 2.5L
Trending
Dulux Professional Liquid Gloss Wood Paint, Metal Paint White 2.5L
£18.41
£7.36/L
Dulux Weathershield Exterior Wood Paint, Metal Paint 2.5L
Trending
Dulux Weathershield Exterior Wood Paint, Metal Paint 2.5L
£39
£15.60/L

Product details

Lowest price for Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L is £75.49. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Compare:

Features

Product

Product nameHammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L
BrandHammerite
TypeMetal Paint

Additional Info

Created at PriceRunner2018-05-16

Product Properties

Indoor/Outdoor UseOutdoor
Volume5.0 L
Primer/Top Coating/SprayTop Coating
Gloss LevelsGlossy
Application SurfaceMetal
ColourWhite

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.