• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L
Trending

Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L

Compare
Top Coating, Metal, Glossy

·

Popularity

1249

in

Paint
From 3 payments of £25.16/mo. with
0.25 L£8.63
0.4 L£12.64
0.75 L£21.37
2.5 L£47.88
5 L£75.49
AD

From OnBuy

Hammerite SFY5L Direct to Rust Smooth Finish Metal Paint Yellow 5 Litre

Free shipping, 2-6 days
£107.20

Amazon

Hammerite 5084878 Smooth Direct to Rust Metal Paint 5 L - Yellow

Lowest price

·Free shipping
£75.49

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Daffodil Yellow 0.75L
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Daffodil Yellow 0.75L
£20.99
£27.99/L
Johnstone's Trade Aqua Water Based Gloss Metal Paint, Wood Paint 5L
Johnstone's Trade Aqua Water Based Gloss Metal Paint, Wood Paint 5L
£124.70
£24.94/L
Rust-Oleum CombiColor 7300 Gloss Standard Metal Paint
Rust-Oleum CombiColor 7300 Gloss Standard Metal Paint
£55.49
£5.86/L
Rust-Oleum CombiColor 7300 Gloss Metal Paint
Rust-Oleum CombiColor 7300 Gloss Metal Paint
£55.49
Rust-Oleum 7348MS Combicolor Gloss Metal Paint 2.5L
Rust-Oleum 7348MS Combicolor Gloss Metal Paint 2.5L
£47.16
£18.86/L
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 2.5L
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 2.5L
£45.36
£18.14/L
Dulux Quick Dry Gloss Wood Paint, Metal Paint Chic Shadow,Urban Obsession 0.75L
Dulux Quick Dry Gloss Wood Paint, Metal Paint Chic Shadow,Urban Obsession 0.75L
£16.33
£21.77/L

Product details

Lowest price for Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L is £75.49. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Compare:

Features

Product

Product nameHammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 5L
BrandHammerite
TypeMetal Paint

Additional Info

Created at PriceRunner2018-05-16

Product Properties

Indoor/Outdoor UseOutdoor
Volume5.0 L
Primer/Top Coating/SprayTop Coating
Gloss LevelsGlossy
Application SurfaceMetal
ColourYellow

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.