• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.4L

Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.4L

Compare
Spray Paint, Metal, Glossy
Compare prices from£12.64to£26.99

·

Popularity

2132

in

Paint
From 3 payments of £4.21/mo. with
0.25 L£8.63
0.4 L£12.64
0.75 L£20.87
5 L£75.49
AD

From OnBuy

Hammerite SFDGAERO Direct to Rust Smooth Finish Aerosol Dark Green 400ml

Free shipping, 2-6 days
£13.13

tools-paint.com

Hammerite Direct To Rust Metal Paint Smooth Finish Aerosol 400ml - Dark Green

£73.20 shipping
£12.64

Or 3 payments of £4.21/mo.¹

Amazon

Hammerite Spray Paint for Metal. Direct to Rust Exterior Dark Green Metal Paint, Smooth Finish. Corrosion Resistant Gloss Paint and Rust Remover, 8 Year Protection - 400ml Aerosol 0.5 SqM Coverage​
Free shipping
£13.11

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Hammerite Direct to Rust Smooth Finish Metal Paint 2.5L
Hammerite Direct to Rust Smooth Finish Metal Paint 2.5L
£47.88
£19.15/L
Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
£15.84
£21.12/L
Hammerite Direct to Rust Hammer Metal Paint 0.75L
Hammerite Direct to Rust Hammer Metal Paint 0.75L
£24.43
£32.57/L
Hammerite Direct to Rust Hammer Metal Paint 0.25L
Hammerite Direct to Rust Hammer Metal Paint 0.25L
£8.63
£34.52/L
Dulux Weathershield Quick Dry Exterior Metal Paint, Wood Paint 0.75L
Dulux Weathershield Quick Dry Exterior Metal Paint, Wood Paint 0.75L
£22.61
£30.15/L
Hammerite Direct to Rust Hammered Effect Metal Paint 0.75L
Hammerite Direct to Rust Hammered Effect Metal Paint 0.75L
£20.87
£27.83/L
Rust-Oleum CombiColor 7300 Gloss Metal Paint
Rust-Oleum CombiColor 7300 Gloss Metal Paint
£55.49

Product details

Lowest price for Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.4L is £12.64. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Compare:

Features

Product

Product nameHammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.4L
BrandHammerite
TypeMetal Paint

Additional Info

Created at PriceRunner2018-05-21

Product Properties

Indoor/Outdoor UseOutdoor
Volume0.4 L
Primer/Top Coating/SpraySpray Paint
Gloss LevelsGlossy
Application SurfaceMetal
ColourGreen

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.