Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A headphone amplifier could be just the place to start with your audio setup. This model has an USB port to let you connect other devices.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fiio K7 is £189.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Fiio brings you this headphone amplifier whose tasks it is to power your speakers. Thanks to the USB port you can easily connect an external hard drive.
A sound system with a good headphone amplifier is not to be underestimated and affects the sound more than you would think. You can connect a CD- or media player using an RCA cable. Fiio K7 also has an headphone jack, perfect if the family is sleeping. This headphone amplifier from Fiio has built-in DAC from AKM to enhance your audio experience.
If you compare prices on Fiio K7 on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £190. The price of this model is below average for the category, so if it has the features you're looking for it could be a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fiio K7 |
| Brand | Fiio |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Features | |
| Plug & Play | Yes |
| Analog to Digital Converter (ADC) | Yes |
| Remote Control | No |
Connections | |
| USB Type | USB-B |
| Headphone 6.3mm | 1 |
| Connections Outputs | Headphone 6.3mm |
| Connections Inputs | Coaxial, Optical, RCA Stereo |
Display | |
| Display | No |
Design | |
| Portable | Stationary |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
Audio | |
| DAC Chip Manufacturer | AKM |
| Manual Audio Changes | Volume |
| Audio File Formats | PCM |
Measures | |
| Weight | 0.61 kg |
| Width | 120.0 mm |
| Height | 55.0 mm |
| Depth | 168.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-12-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .