Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A front-loaded washing machine is a great choice if you want a large washing capacity. It has a capacity of eight kg of laundry and it doesn't take much space as it's built into th
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Whirlpool BIWDWG861484 is £487.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Whirlpool is a great choice. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
If you have a compact bathroom this model is a great choice, as it has a width of only 60 cm.
Whirlpool BIWDWG861484 can hold a lot of laundries thanks to its capacity of eight kg, a great choice for the larger household. This model has an energy class of D, so it's not the most energy-efficient model on the market.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £487. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Whirlpool BIWDWG861484 |
| Brand | Whirlpool |
| Product Type | Washer Dryer |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Depth | 54.5 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-04 |
Product Properties | |
|---|---|
| Energy Class | D |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | A |
| Drying Capacity | 6.0 kg |
| Placement | Integrated |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .