Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A front-loaded washing machine is a great choice if you want a large washing capacity. It's a large machine that can hold up to eight kg of laundry and it is easy to install, as it
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Miele WTD160 WCS is £1,599.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. A front-loading model is the most common model of washing machine and they often have a higher capacity than top loading models.
This model is very energy-efficient and comes with an energy class rating of A, so it's great both for the environment and for your wallet. Miele WTD160 WCS can hold a lot of laundries thanks to its capacity of eight kg, a great choice for the larger household.
The machine has a normal noise level during spinning (72 dB). This is a freestanding washing machine that is easily installed in your bathroom.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £1599. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele WTD160 WCS |
| Brand | Miele |
| Product Type | Washer Dryer, Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 5.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 46.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 47.0 L |
| Water Consumption per cycle washing/-drying | 68.0 L |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1500 rpm |
| Humidity Remaining | 47.0 % |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 47.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 5.47 kW/h |
| Energy Consumption per 100 washing/-drying cycles | 266.0 kW/h |
| Energy Class (Washer&Dryer) | D |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 63.7 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .