Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has a great energy class of A++. It has a width of 60 cm and it comes with a noise level of 79 dB.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hoover H3D 485TE is £349.00. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. A front-loading model is the most common model of washing machine and they often have a higher capacity than top loading models.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to eight kg of laundry. This model is very energy-efficient and comes with an energy class rating of A, so it's great both for the environment and for your wallet.
Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple. The model has a maximum noise level of 79 dB.
Currently, the lowest price on this product is £349, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover H3D 485TE |
| Brand | Hoover |
| Product Type | Washer Dryer |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 79 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 5.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 62.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
Features | |
|---|---|
| Humidity Remaining | 44.0 % |
| Quick Wash | 14 min |
| Features | Delayed Start |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 56.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 66.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .