Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has an E energy class. The drum has a volume of 52 litres and the machine's noise level is 72 decibels.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Smeg WMI147C is £699.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Smeg is a great choice. This is a front-loaded model, which is the most common type of washing machine.
This model has an energy class of E, so it's not the most energy-efficient model on the market. Smeg WMI147C can hold a lot of laundries thanks to its capacity of seven kg, a great choice for the larger household.
This is an integrated model, which means it's intended to be built into your bathroom. This gives your bathroom a a stylish and clean look. One many great features with this washing machine is that you can use the delayed start function to schedule when you want the machine to start.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £699. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg WMI147C |
| Brand | Smeg |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | E |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Integrated |
| Drum Volume | 52.0 L |
| Colour | White, Green |
| Noise Level (Wash) | 56.0 dB |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Anti-Wrinkle, Child Lock, Delayed Start |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 77.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 44.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Depth | 54.5966 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-30 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .