Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine has an E energy class. The washing machine has a width of 60 cm and it's a freestanding model that is easy to install.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Hoover H3D4852DE, so the data shown are historical prices.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Hoover is a great choice. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to eight kg of laundry. This model has an energy class of E, so it's not the most energy-efficient model on the market.
This is a freestanding washing machine that is easily installed in your bathroom. The model has a maximum noise level of 79 dB.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover H3D4852DE |
| Brand | Hoover |
| Product Type | Washer Dryer |
Product Properties | |
| Energy Class | E |
| Noise Level (Spin) | 79 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | C |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 5.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White, Red |
| Noise Level (Wash) | 61.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 44.0 L |
| Water Consumption per cycle washing/-drying | 75.0 L |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Humidity Remaining | 53.0 % |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Anti-Wrinkle, Child Lock, Steam Function |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 73.0 kW/h |
| Energy Consumption per 100 washing/-drying cycles | 326.0 kW/h |
| Energy Class (Washer&Dryer) | D |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 89.0 cm |
| Depth | 53.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 64.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .