Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine from Bosch has a great energy efficiency rating (A++). This model has a standard width of 60 cm and you can use the delayed start function and choose when you
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Bosch WDU8H549GB Series 8 10KG/6KG 1400RPM Freestanding Silver Washer Dryer
Or 3 interest-free payments of £343.00/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bosch WDU8H549GB is £1,029.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. This is a front-loaded model, which is the most common type of washing machine.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to 10 kg of laundry. This model is equipped with a aqua stop to prevent flooding.
Thanks to the delayed start function you can scheduled when you want the machine to start. You can for example set the timer so it's finished when you come home from work. If you have plenty of space or are living in a larger household, this full sized washing machine with a width of 60 cm is great choice.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £1029. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch WDU8H549GB |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Washer Dryer |
Product Properties | |
| Noise Level (Spin) | 70 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 6.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | Silver |
| Wash Capacity | 10.0 kg |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 50.0 L |
| Water Consumption per cycle washing/-drying | 74.0 L |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Child Lock, Delayed Start |
Measures | |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.8 cm |
| Depth | 65.4 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 84.79 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .