Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has a great energy class of A++. The machine has a width of 60 cm and the machine's noise level is 71 decibels.
Corbetts Electrical
Bosch WGG244ARGB 9kg 1400 Spin Washing Machine - Graphite
Or 3 interest-free payments of £223.00/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bosch WGG244ARGB is £669.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
Bosch WGG244ARGB can hold a lot of laundries thanks to its capacity of nine kg, a great choice for the larger household. This model is very energy-efficient and comes with an energy class rating of A, so it's great both for the environment and for your wallet.
Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple. The machine has a normal noise level during spinning (71 dB).
This is one of the most popular washing machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £669. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch WGG244ARGB |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 71 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | Grey |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 46.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Humidity Remaining | 50.0 % |
| Features | Water Protection (AquaStop), Delayed Start |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 48.0 L |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 59.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .