Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Samsung WW11BB744DGES1 is a classic front-loaded washing machine from Samsung. This model is a great choice if you have a compact bathroom and you can set a time when you want the
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung WW11BB744DGES1 is £649.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
This washing machine is energy-efficient and has an energy class of A, which is good both for your economy and our environment. Samsung WW11BB744DGES1 can hold a lot of laundries thanks to its capacity of 11 kg, a great choice for the larger household.
By using the delayed start function, you can choose when you want the machine to start. The machine has a width of 60 cm, which is the smaller standard size of washing machines. It's suitable if you are living in a smaller household or have a small bathroom.
This is one of the most popular washing machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £649. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung WW11BB744DGES1 |
| Brand | Samsung |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 11.0 kg |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 53.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Features | Bubble Soak, Child Lock, Delayed Start, Wi-Fi, Steam Function |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 54.0 L |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 89.0 cm |
| Depth | 68.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 73.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-30 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .