Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has a C energy class. The washing machine has a width of 60 cm and you can use the delayed start function and choose when you want the machine to start.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hotpoint NDB11724WUK is £429.00. This is currently the cheapest offer among 20 stores.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This is a front-loaded model, which is the most common type of washing machine.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to 11 kg of laundry. This model has an energy class of C, which makes it an energy-efficient washing machine.
The model has a maximum noise level of 80 dB. This washing machine has a width of 60 cm, which is the largest standard size of washing machines.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £429. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint NDB11724WUK |
| Brand | Hotpoint |
| Product Type | Washer Dryer |
Product Properties | |
| Energy Class | C |
| Noise Level (Spin) | 80 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 7.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 11.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
| Humidity Remaining | 44.0 % |
| Features | Delayed Start |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 60.5 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 73.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .