Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A front-loaded washing machine is a great choice if you want a large washing capacity. 60 cm width is great for smaller areas and it's a freestanding model, so it's easy to move.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Candy CS 148TW4/1-80 White is £249.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
This is a freestanding washing machine that is easily installed in your bathroom.
CS 148TW4/1-80 8KG is one of the larger washing machines on the market with its capacity of eight kg, great for the larger household.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £249, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Candy CS 148TW4/1-80 White |
| Brand | Candy |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | B |
| Noise Level (Spin) | 79 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | C |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Drum Volume | 58.0 L |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 44.0 L |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Features | Delayed Start |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 53.0 cm |
| Depth with Door Open | 53.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 65.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .