Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a new front-loaded washing machine, this model could be the one for you. 60 cm width is great for smaller areas and it's a freestanding model, so it's easy t
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung Series 5 WW80CGC04DAB Black is £319.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
Series 5 WW80CGC04DABEU is one of the larger washing machines on the market with its capacity of eight kg, great for the larger household. The machine is equipped with a steam function which clean your clothes thoroughly, a great alternative if you for example have allergies.
This is a freestanding washing machine that is easily installed in your bathroom.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £319, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Series 5 WW80CGC04DAB Black |
| Brand | Samsung |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | Black |
| Noise Level (Wash) | 72.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 47.0 kW/h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-12-09 |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Bubble Soak, Child Lock, Delayed Start, Wi-Fi, Steam Function |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 48.0 L |
| Water Consumption per cycle washing/-drying | 50.0 L |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 65.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .