Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a new front-loaded model, this model could be the one for you. It has a capacity of eight kg of laundry and it's a freestanding model, so it's easy to move.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for AEG 6000 Prosense LFX6G8434BI White is £559.00. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from AEG is a great choice. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple.
LFX6G8434BI 6000 is one of the larger washing machines on the market with its capacity of eight kg, great for the larger household. By using the washing machine's steam function your clothes will be cleaned properly, a great method if you have allergies.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £559. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | AEG 6000 Prosense LFX6G8434BI White |
| Brand | AEG |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | B |
| Noise Level (Spin) | 69 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Drum Volume | 52.0 L |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 54.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Humidity Remaining | 53.9 % |
| Quick Wash | 20 min |
| Features | Child Lock, Delayed Start, Steam Function |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 81.9 cm |
| Depth | 54.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-06-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .