Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a front-loaded model from Beko. The capacity of nine kg makes it suitable for larger households and you can set a time when you want the machine to start.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Beko BM3WT3941W White is £279.00. This is currently the cheapest offer among 23 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Beko is a great choice. A front-loading model is the most common model of washing machine and they often have a higher capacity than top loading models.
By using the delayed start function, you can choose when you want the machine to start. Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple.
This model is very energy-efficient and comes with an energy class rating of A, so it's great both for the environment and for your wallet. BM3WT3941W White can hold a lot of laundries thanks to its capacity of nine kg, a great choice for the larger household.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £279. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Beko BM3WT3941W White |
| Brand | Beko |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 75 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | B |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 28 min |
| Features | Child Lock, Delayed Start |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per 100 Cycles | 49.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.49 kW/h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 49.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Depth | 54.6 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 70.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .