Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine from Hotpoint has the highest energy rating of A+++. The capacity of 7 kg makes it suitable for larger households and the machine's noise level is 73 decibels.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hotpoint BI WMHG 71484 UK is £379.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This model is front loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
The washing machine is an integrated model that blends nicely into the rest of the interior in the bathroom or washroom. The machine has a normal noise level during spinning (73 dB).
This washing machine is energy efficient and has an energy class of A+++, which is good both for your economy and our environment. BI WMHG 71484 UK can hold a lot of laundry thanks to its capacity of 7 kg, a great choice for the larger household.
Currently, the lowest price on this product is £379, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you It has a high average rating of 4.58 out of 5, which makes it a really good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint BI WMHG 71484 UK |
| Brand | Hotpoint |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Noise Level (Spin) | 73 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Placement | Integrated |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 46.0 dB |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1351 rpm |
| Humidity Remaining | 53.0 % |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 157.0 kW/h |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Depth | 54.5 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .