Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine from Zanussi has an energy efficiency rating of E. The washing machine has a standard width of 60 cm and it's an integrated model.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Zanussi Z716WT83BI is £549.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Zanussi is a great choice. This is a front-loaded model, which is the most common type of washing machine.
The machine has a normal noise level during spinning (70 dB). This is an integrated model, which means it's intended to be built into your bathroom. This gives your bathroom a a stylish and clean look.
This model has an energy class of E, so it's not the most energy-efficient model on the market. This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to seven kg of laundry.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £549. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Zanussi Z716WT83BI |
| Brand | Zanussi |
| Product Type | Washer Dryer |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
| Humidity Remaining | 44.0 % |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 266.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 60.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 81.9 cm |
| Depth | 54.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-03-13 |
Product Properties | |
|---|---|
| Energy Class | E |
| Noise Level (Spin) | 70 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 4.0 kg |
| Placement | Integrated |
| Drum Volume | 52.0 L |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 52.0 dB |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .