Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine has a great energy class of A++. This model has a width of 60 cm and it's a freestanding model that is easy to install.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Series 6 WW90T554DAN Grey is £576.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Samsung is a great choice. A front-loading model is the most common model of washing machine and they often have a higher capacity than top loading models.
The machine has a normal noise level during spinning (74 dB). If you have plenty of space or are living in a larger household, this full sized washing machine with a width of 60 cm is great choice.
This model is very energy-efficient and comes with an energy class rating of A, so it's both great for the environment and for your wallet. Samsung WW90T554DAN is one of the larger washing machines on the market with its capacity of nine kg, great for the larger household.
You can price compare this washing machine here on PriceRunner, and currently the lowest price is £576. It has a high average rating of 4.8 out of 5, which makes it one of the top washing machines on Pricerunner.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Series 6 WW90T554DAN Grey |
| Brand | Samsung |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | Grey |
| Noise Level (Wash) | 53.0 dB |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 49.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Bubble Soak, Child Lock, Delayed Start, Wi-Fi, Steam Function |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 50.0 L |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 67.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .