Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from Hoover has the highest energy rating of A+++. It has a height of 85 cm and it's a freestanding model that is easy to install.
It's a good time to buy! Prices are currently £148 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hoover HW 412AMC/1-80 is £349.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you live in an apartment you might have access to a laundry, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This machine can hold up to 12 kg laundry, perfect if you are living in a larger household.
HW 412AMC/1-80 is one of the larger washing machines on the market with its capacity of 12 kg, great for the larger household. This model is very energy efficient and comes with an energy class rating of A+++, so it's both great for the environment and for your wallet.
This machine is a freestanding model, which gives you more flexibility in where to place it. The model has a maximum noise level of 80 dB.
You can price compare this washing machine here on PriceRunner, and currently the lowest price is £349. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover HW 412AMC/1-80 |
| Brand | Hoover |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Noise Level (Spin) | 80 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | C |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 52.0 dB |
| Wash Capacity | 12.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 139.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 53.0 L |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Humidity Remaining | 44.0 % |
| Quick Wash | 14 min |
| Features | Wi-Fi |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 67.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .