Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a new front-loaded washing machine, this model could be the one for you. It has a capacity of nine kg of laundry and it is easy to install, as it is a freest
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Samsung WW90T634DLN/S1 is £499.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. This is a front-loaded model, which is the most common type of washing machine.
The machine has a normal noise level during spinning (74 dB). This is a freestanding washing machine that is easily installed in your bathroom.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to nine kg of laundry. By using the washing machine's steam function your clothes will be cleaned properly, a great method if you have allergies.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £499. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung WW90T634DLN/S1 |
| Brand | Samsung |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 74 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B, A |
| Placement | Freestanding |
| Colour | Grey |
| Noise Level (Wash) | 53.0 dB |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Automatic Dosing, Steam Function |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 130.0 kW/h |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .