Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a new front-loaded washing machine, this model could be the one for you. It's a large machine that can hold up to seven kg of laundry and it comes with a noi
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Amica WME712 is £337.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Amica is a great choice. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
This machine is a freestanding model, which gives you more flexibility in where to place it. The model has a maximum noise level of 76 dB.
Amica WME712 is one of the larger washing machines on the market with its capacity of seven kg, great for the larger household. This model has an energy class of D, so it's not the most energy-efficient model on the market.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £337. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Amica WME712 |
| Brand | Amica |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | D |
| Noise Level (Spin) | 76 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 59.0 dB |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 50.0 L |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1200 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 197.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.98 kW/h |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 49.5 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .