Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A sport watch is a useful tool for you to keep track of your workout. The built-in heart rate monitor helps you keep track of your heart rate.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Garmin Forerunner 235, so the data shown are historical prices.
With a sport watch you can easily keep track of your workout and measure your results. Get a quick overview of your stats and optimise your routine.
This model comes with a built-in pedometer to let you keep track of all your steps. It has built-in Bluetooth technology, which makes pairing it to your phone very easy.
The lowest price for this model is at present £. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Forerunner 235 |
| Brand | Garmin |
| Type | Sport Watches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Multisport, Running |
| Series | Garmin Forerunner |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.23 " |
Features | |
| Features | Pedometer, Sleep Tracking, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 215x180 |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, Windows |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-12-11 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Plastic |
| Colour (Watch) | Black, Grey |
| Colour (Strap) | Grey, Black |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | ANT+, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, GLONASS |
Power Source | |
| Battery Capacity | 100 mAh |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
Measures | |
| Thickness | 11.7 mm |
| Width | 45.0 mm |
| Height | 45.0 mm |
| Weight | 42.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .