Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
-Black.jpg)
You get many great features with a smart watch. It is equipped with a pedometer.
-Silver.jpg)
-Black.jpg)
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Watch4 Bluetooth (44mm) Black is £146.53. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Time for a new smartwatch? Then you might want to consider what features are important to you. The huge selection of models provides you with anything from being able to change songs, read texts or measure your pulse during your workout, to make phone calls right from your wrist. Neat, right?
Have you ever wondered how well you actually sleep? With this model's smart sleep tracker, you can quickly and easily get an overview of how long and how well you sleep. This watch is only compatible with Android phones.
As of today, you can buy this model for £147, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Watch4 Bluetooth (44mm) Black |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Swimming, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Samsung Galaxy Watch |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.4 " |
| Operating System | Wear OS |
Features | |
| Features | ECG (Electrocardiogram), Pedometer, Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Internal | |
| Storage | 16GB |
Display | |
| Screen Type | AMOLED |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Memory | |
| RAM | 1.5 GB |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Aluminum |
| Colour (Watch) | Black |
| Colour (Strap) | Black |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | 2 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 361 mAh |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
Measures | |
| Height | 44.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .