Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are serious about your training, you may want to invest in a sport watch. Use the built-in heart rate monitor to keep track of your training progress.
From RunningXpert
Garmin Instinct® 2 Surf Edition Onesize Electronics
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Garmin Instinct 2 Surf Edition is £267.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
With a sport watch you can easily keep track of your workout and measure your results. Get a quick overview of your stats and optimise your routine.
This model from Garmin is equipped with a sleep tracker, which makes it easy to measure the quality of your sleep. This sport watch is compatible with both iPhones and Android phones.
The lowest price for this model is at present £267. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Instinct 2 Surf Edition |
| Brand | Garmin |
| Type | Sport Watches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Garmin Instinct |
Product Properties | |
| Screen Size | 0.9 " |
Features | |
| Features | Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | No |
| Screen Type | MIP |
| Screen Resolution | 176x176 |
Internal | |
| Storage | 32MB |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-14 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Fiber-Reinforced Polymer |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Green |
| Colour (Strap) | Blue |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | ANT+, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Life | 672.0 h |
Measures | |
| Thickness | 14.2 mm |
| Height | 45.0 mm |
| Width | 45.0 mm |
| Width (Strap) | 22.0 mm |
| Weight | 52.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .