Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This smart watch needs to be charged very rarely as the battery life is 120 hours. Since the model is waterproof, you don't have to worry when you wash your hands.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Huawei Watch GT 3 Pro 46mm with Leather Strap is £199.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Nowadays smartwatches are almost as common as mobile phones (almost), and they have come very far in terms of development. They interact with your smartphone and, among other things, make it possible for you to measure your heart rate, count steps or read texts right on the watch.
This model from Huawei has, among other things, a built-in barometer which measures air pressure. This is a clever feature for those who are going hiking on high altitudes or want to predict bad weather A built-in GPS sensor lets you find out how far you ran on your last workout.
As of today, you can buy this model for £199, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Huawei Watch GT 3 Pro 46mm with Leather Strap |
| Brand | Huawei |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Huawei Watch GT |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.43 " |
| Operating System | HarmonyOS |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Barometer, Wireless Charging, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 466x466 |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Power Source | |
| Battery Capacity | 530 mAh |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 336.0 h |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Titan |
| Material (Strap) | Leather |
| Colour (Watch) | Silver |
| Colour (Strap) | Brown |
| Glass Type | Sapphire |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | 4G |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Measures | |
| Thickness | 10.9 mm |
| Width | 46.6 mm |
| Height | 46.0 mm |
| Weight | 71.9 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .