Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from Amazfit has many useful features. Measure your sleep quality with the built-in sleep tracker.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Amazfit GTR 4, so the data shown are historical prices.
Smartwatches are truly a step forward in terms of technological advancement and an example of how technology makes our lives easier. They interact with your smartphone and, among other things, make it possible for you to read texts, make phone calls, use your GPS or change songs without taking out your phone.
This model from Amazfit has, among other things, a built-in barometer which measures air pressure. This is a clever feature for those who are going hiking on high altitudes or want to predict bad weather. Connecting to your phone is easily done thanks to Bluetooth connectivity.
As of today, you can buy this model for £, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Amazfit GTR 4 |
| Brand | Amazfit |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Amazfit GTR |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.43 " |
Features | |
| Features | Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 466x466 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 475 mAh |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Aluminum |
| Material (Strap) | Leather, Nylon |
| Colour (Watch) | Silver |
| Colour (Strap) | Black, Brown |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Measures | |
| Width (Strap) | 22.0 mm |
| Weight | 34.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .