Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you have an iPhone or an Android, you can connect it to this sport watch. With the GPS sensor, you can easily keep track of the distance covered.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Garmin Fenix 7S Pro Solar Edition is -. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Time for a sport watch? It can be a very useful tool to help measure and optimise your workouts. Now you can be entirely certain of how you've performed.
Among this model's smart features you'll find a sleep tracker. Sleep with your sport watch on and get a simple overview of the quality of your sleep. Easily keep track of your pulse with the built-in heart rate monitor.
The lowest price for this model is at present £405. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Fenix 7S Pro Solar Edition |
| Brand | Garmin |
| Type | Sport Watches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Garmin Fēnix 7 |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.2 " |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | No |
Internal | |
| Storage | 32GB |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | MIP |
| Screen Resolution | 240x240 |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Fiber-Reinforced Polymer |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Black |
| Colour (Strap) | Black |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | ANT+, Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Measures | |
| Thickness | 14.1 mm |
| Height | 42.0 mm |
| Width | 30.4 mm |
| Width (Strap) | 20.0 mm |
| Weight | 63.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .