Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You can receive calls or reply to messages on the go with this smart watch. The device comes in grey or silver.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Watch6 44mm BT is £139.99. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
With this smartwatch from Samsung you get many good things in one package. Easily connect it to your phone and enjoy how much easier it makes your everyday life
Among this model's smart features you'll find a compass, which is nice to have when you're out hiking. This watch has an OLED (AMOLED) screen, which gives great contrast and colours.
The lowest price for this watch is at present £140. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Watch6 44mm BT |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling |
| Series | Samsung Galaxy Watch |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.47 " |
| Operating System | Wear OS |
Features | |
| Features | ECG (Electrocardiogram), Pedometer, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, eSIM, Barometer, Wireless Charging, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m), IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Internal | |
| Storage | 16GB |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 480x480 |
Design | |
| Material (Watch) | Aluminum |
| Colour (Watch) | Silver, Grey |
| Colour (Strap) | Black, Silver |
| Glass Type | Sapphire |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 1 (802.11b), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g), Wi-Fi 2 (802.11a) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, 3G, 4G, Bluetooth |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Processor | |
| Processor | Samsung Exynos W930 |
| Processor Cores | 2 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 425 mAh |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
Measures | |
| Width | 44.4 mm |
| Height | 44.0 mm |
| Weight | 33.3 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .