Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You get many great features with a smart watch. Since the model is waterproof, you don't have to worry when you wash your hands.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Garmin Venu 3 with Leather Band is £359.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Nowadays smartwatches are almost as common as mobile phones (almost), and they have come very far in terms of development. They interact with your smartphone and, among other things, make it possible for you to read texts, make phone calls, use your GPS or change songs without taking out your phone.
Thanks to this model's built-in pedometer you can easily keep track of how many steps you've taken during the day. The built-in GPS tracking is handy if you want to know exactly how far you've walked.
As of today, you can buy this model for £360, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Venu 3 with Leather Band |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Garmin Venu |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.4 " |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 454x454 |
Internal | |
| Storage | 8GB |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-07 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Fiber-Reinforced Polymer |
| Material (Strap) | Leather |
| Colour (Watch) | Black |
| Colour (Strap) | Black |
| Glass Type | Gorilla Glass |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | ANT+, Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Measures | |
| Thickness | 12.0 mm |
| Width | 45.0 mm |
| Height | 45.0 mm |
| Width (Strap) | 22.0 mm |
| Weight | 42.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .