Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a useful smart watch from Samsung. The built-in heart rate monitor helps you keep track of your heart rate.
From Joybuy
Samsung Galaxy Watch7 40mm Smart Watch LTE - Cream
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Watch7 40mm LTE is £122.48. This is currently the cheapest offer among 25 stores.
With this smartwatch from Samsung you get many good things in one package. Easily connect it to your phone and discover all of its neat features
Among this model's smart features you'll find a compass, which is nice to have when you're out hiking. The screen type on this watch is AMOLED.
If you are interested in buying this model from Samsung you'd be interested to know that you can currently buy it for £122.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Watch7 40mm LTE |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Series | Samsung Galaxy Watch |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.3 " |
| Operating System | Wear OS |
Features | |
| Features | ECG (Electrocardiogram), Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Wireless Charging, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m), IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 432x432 |
Internal | |
| Storage | 32GB |
Memory | |
| RAM | 2 GB |
Power Source | |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery Technology | Li-Ion |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Aluminum |
| Colour (Watch) | Green |
| Colour (Strap) | Beige, White, Green |
| Glass Type | Sapphire |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 1 (802.11b), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g), Wi-Fi 2 (802.11a) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, 4G |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Measures | |
| Thickness | 9.7 mm |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Width (Strap) | 20.0 mm |
| Weight | 28.8 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .