Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung Galaxy Watch 7 1.47 in Smartwatch, so the data shown are historical prices.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Watch 7 1.47 in Smartwatch |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
Product Properties | |
| Operating System | Android, Tizen, Wear OS |
Features | |
| Features | ECG (Electrocardiogram), Gyroscope, Sleep Tracking, Barometer, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m), IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
Internal | |
| Storage | 16GB |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Memory | |
| RAM | 2 GB |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Aluminum |
| Colour (Watch) | Silver, Grey |
| Colour (Strap) | Grey, Black, Silver |
| Glass Type | Gorilla Glass |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, Bluetooth |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .