Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you want to keep track of your workout, a sport watch is a great choice. The model has a screen size of 1.2 inches.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Garmin Fenix 5 is £406.18. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
With a sport watch you can easily keep track of your workout and measure your results. Get a quick overview of your stats and optimise your routine.
Have you ever wondered how well you actually sleep? With this model's smart sleep tracker you can quickly and easily get an overview of how long and how well you sleep. This model is water-resistant to a certain degree, so you can get a bit of water on it without it breaking. This particular model has an internal storage unit of 64MB.
As of today, you can buy this model for £406, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Fenix 5 |
| Brand | Garmin |
| Type | Sport Watches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Garmin Fēnix 5 |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.2 " |
Features | |
| Features | Pedometer, Gyroscope, Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | Yes |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 240x240 |
Internal | |
| Storage | 64MB |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Power Source | |
| Battery Life | 336.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-03-20 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Fiber-Reinforced Polymer |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Silver, Grey |
| Colour (Strap) | Blue, Black, Yellow |
| Glass Type | Sapphire |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | ANT+, Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Measures | |
| Thickness | 15.5 mm |
| Width | 47.0 mm |
| Height | 47.0 mm |
| Width (Strap) | 22.0 mm |
| Weight | 85.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .