Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you want to keep track of your workout, a sport watch is a great choice. This model comes with a Matrix screen.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Suunto Spartan Sport, so the data shown are historical prices.
Time for a sport watch? It can be a very useful tool to help measure and optimise your workouts. Now you can be entirely certain of how you've performed.
If you are often out hiking in the woods or mountains, then it's important to have a compass with you. This sport watch has a built-in one, so you can be sure of where you're going. Pairing your phone to this sport watch is easy because of its Bluetooth connectivity.
The lowest price for this model is at present £. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Suunto Spartan Sport |
| Brand | Suunto |
| Type | Sport Watches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Swimming, Running |
| Series | Suunto Spartan Sport |
Features | |
| Features | Sleep Tracking, Compass |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | Yes |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Screen Type | MIP |
| Screen Resolution | 320x300 |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-01-03 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Polyamide |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Pink, Gold, Black, Blue, White |
| Colour (Strap) | White, Blue, Black, Pink |
| Glass Type | Mineral |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Navigation System | GPS, GLONASS |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Life | 10.0 h |
Measures | |
| Width | 50.0 mm |
| Weight | 70.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .