Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

View and send messages with this smart watch. It has a built-in sleep tracker so you can measure your sleep quality.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Emporio Armani Connected ART3004, so the data shown are historical prices.
With this smartwatch from Emporio Armani you get many good things in one package. Easily connect it to your phone and discover all of its neat features
Among this model's smart features you'll find a pedometer. This means that you can get a quick and easy overview of your daily exercise.
As of today, you can buy this model for £, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Emporio Armani Connected ART3004 |
| Brand | Emporio Armani |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Multisport |
| Series | Emporio Armani Connected |
Product Properties | |
| Operating System | Android, iOS |
Features | |
| Features | Pedometer, Sleep Tracking |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 3 ATM (30m) |
Connections | |
| USB | No |
Power Source | |
| Type of Battery | CR2430 |
| Battery Life | 180.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-02 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Stainless Steel |
| Material (Strap) | Leather |
| Colour (Watch) | Grey |
| Colour (Strap) | Black |
| Glass Type | Mineral |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | Bluetooth |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 4.1 |
Measures | |
| Thickness | 13.0 mm |
| Width | 43.0 mm |
| Width (Strap) | 22.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .