Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Fitbit Versa 2 Special Edition, so the data shown are historical prices.
With a smartwatch on your wrist, you won't have to take out your phone for anything. Read notifications, respond to texts and change songs on Spotify right on your wrist. This model from Fitbit gives you everything you need from a watch, and then some.
Among this model's smart features you'll find a pedometer. This means that you can get a quick and easy overview of your daily exercise. It has built-in Bluetooth technology, which makes pairing it to your phone very easy.
As of today, you can buy this model for £, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Fitbit Versa 2 Special Edition |
| Brand | Fitbit |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Series | Fitbit Versa |
Product Properties | |
| Operating System | Fitbit OS |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Design | |
| Material (Watch) | Aluminum |
| Colour (Watch) | Pink, Grey |
| Colour (Strap) | Grey, Blue |
| Glass Type | Gorilla Glass |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-29 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS |
| Bluetooth Version | 4.0 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 165 mAh |
| Battery Technology | LiPo |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Life | 120.0 h |
Measures | |
| Thickness | 12.2 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Width | 40.5 mm |
| Weight | 40.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .