Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

View and send messages with this smart watch. Measure your sleep quality with the built-in sleep tracker.
Buy Tec
Samsung Galaxy Watch Active 2 SmartWatch | Pink Gold
Or 3 interest-free payments of £33.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Watch Active 2 40mm Bluetooth Aluminium is £99.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
With this smartwatch from Samsung you get many good things in one package. Easily connect it to your phone and discover all of its neat features
This model comes with a built-in pedometer to let you keep track of all your steps. It has built-in Bluetooth technology, which makes pairing it to your phone very easy.
The lowest price for this watch is at present £100. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Watch Active 2 40mm Bluetooth Aluminium |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Series | Samsung Galaxy Watch Active 2 |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.2 " |
| Operating System | Tizen |
Features | |
| Features | ECG (Electrocardiogram), Gyroscope, Sleep Tracking, Barometer, Wireless Charging, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 360x360 |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Internal | |
| Storage | 4GB |
Design | |
| Material (Watch) | Aluminum |
| Material (Strap) | Leather |
| Colour (Watch) | Pink, Silver, Black |
| Colour (Strap) | Black, Pink, Silver |
| Glass Type | Gorilla Glass |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 768 MB |
Processor | |
| Processor | Samsung Exynos 9110 |
| Processor Cores | 2 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS, GLONASS |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 247 mAh |
| Battery Life | 46.0 h |
Measures | |
| Thickness | 11.0 mm |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Weight | 26.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-09-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .