Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from Huawei has many useful features. It has a weight of only 41 g, which makes it easy to wear.
Buy Tec
Huawei Watch GT 2 46mm Sport Edition | Black
Or 3 interest-free payments of £39.99/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Huawei Watch GT 2 46mm Sport Edition Matte Black is £119.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Nowadays smartwatches are almost as common as mobile phones (almost), and they have come very far in terms of development. They interact with your smartphone and, among other things, make it possible for you to read texts, make phone calls, use your GPS or change songs without taking out your phone.
Among this model's many smart features you'll find a barometer. This helps measure air pressure, which is important if you're hiking on high altitudes, for example Another useful feature of this model is that it's water-resistant. This means that it can get a bit wet without being damaged. With 4 GB of internal storage you have space for a bit of data.
If you are interested in buying this model from Huawei you'd be interested to know that you can currently buy it for £120.
Product | |
|---|---|
| Product name | Huawei Watch GT 2 46mm Sport Edition Matte Black |
| Brand | Huawei |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Multisport, Running, Fitness |
| Series | Huawei Watch GT 2 |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.39 " |
Features | |
| Features | Gyroscope, Sleep Tracking, Wireless Charging, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 454x454 |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Processor | |
| Processor | Huawei HiSilicon Kirin A1 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Stainless Steel |
| Material (Strap) | Rubber |
| Colour (Watch) | Black |
| Colour (Strap) | Orange, Black |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, GLONASS |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Power Source | |
| Battery Life | 336.0 h |
Measures | |
| Thickness | 10.7 mm |
| Width | 45.9 mm |
| Height | 45.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-09-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .