Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a useful smart watch from Garmin. The built-in sleep tracker helps you measure how well you sleep.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Garmin Vivomove HR Premium is £240.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
With this smartwatch from Garmin you get many good things in one package. Easily connect it to your phone and enjoy how much easier it makes your everyday life
Thanks to this model's built-in pedometer you can easily keep track of how many steps you've taken during the day. Connecting to your phone is easily done thanks to Bluetooth connectivity.
As of today, you can buy this model for £240, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Vivomove HR Premium |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Running, Fitness |
| Series | Garmin Vívomove |
Features | |
| Features | Sleep Tracking, Barometer, Accelerometer |
| Water Resistant | No |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Resolution | 64x128 |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-07 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Stainless Steel |
| Material (Strap) | Leather |
| Colour (Watch) | Rose Gold, Brown, Silver, Gold, Black |
| Colour (Strap) | Grey, Black, Brown |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | ANT+, Bluetooth |
| NFC | No |
Measures | |
| Thickness | 11.6 mm |
| Width | 43.0 mm |
| Height | 43.0 mm |
| Width (Strap) | 20.0 mm |
| Weight | 56.5 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .