Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

View and send messages with this smart watch. This model comes with an OLED (AMOLED) screen.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Watch 3 45mm Bluetooth is £359.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Do you want a discreet way of being able to read incoming texts without having to take out your phone during the meeting? Then a smartwatch is a good choice! This model from Samsung offers quite a few useful features that are sure to make your everyday life easier.
Among this model's many smart features you'll find a barometer. This helps measure air pressure, which is important if you're hiking on high altitudes, for example. A built-in GPS sensor lets you find out how far you ran on your last workout.
The lowest price for this watch is at present £360. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Watch 3 45mm Bluetooth |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Series | Samsung Galaxy Watch |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.4 " |
| Operating System | Tizen |
Features | |
| Features | Gyroscope, Barometer, Wireless Charging, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Internal | |
| Storage | 8GB |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 360x360 |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Design | |
| Material (Watch) | Stainless Steel |
| Material (Strap) | Leather |
| Colour (Watch) | Silver, Black |
| Colour (Strap) | Black |
| Glass Type | Gorilla Glass |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor | Samsung Exynos 9110 |
| Processor Cores | 2 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 340 mAh |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
Measures | |
| Thickness | 11.1 mm |
| Width | 45.0 mm |
| Height | 46.2 mm |
| Weight | 54.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .