Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Freestanding Freezers, 263L, Width: 63cm, Height: 187.5cm
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Indesit UI8F1CW1 is £382.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | Indesit UI8F1CW1 |
| Brand | Indesit |
| Type | Freestanding Freezers |
Product Properties | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 303.0 |
| Defrost Type | Auto Defrost (Frost-Free) |
| Volume | 263.0 L |
| Energy Class | F |
| No. of shelves/boxes | 7 pcs |
| Noise Level Class | C |
| Noise Level | 41 dB |
| Colour | White |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Left |
Technical Specifications | |
| Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 24.0 h |
Measures | |
| Width | 63.0 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| Height | 187.5 cm |
| Weight | 69.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-08-31 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .