Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This work vehicle from Jamara zooms around on the roads at 5 km/h. 1:26 is the scale of this RC toy.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Jamara Volvo Dumper A406 RTR 405056 is £55.58. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Looking for an RC work vehicle? This model will surely give you (and your kids?) endless hours of entertainment. If you buy more than one, then that opens up some amazing opportunities for some fun competition within the family.
This model can achieve speeds of up to 5 km/h. It's not the fastest model in the market, but that doesn't have to be a problem, since it would suit less experienced drivers. You don't have to worry about assembly before you can drive it, since it is fully assembled right out of the box. Jamara Volvo Dumper A406 RTR 405056 has a long drive time of 120 minutes. Thanks to the long drive time, you'll get a lot of interrupted fun moments. Perfect if you don't want to wait for it to charge all the time!
As of today, the lowest price for Jamara Volvo Dumper A406 RTR 405056 is £56. Make sure to compare different models and merchants to find the very best alternative for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Jamara Volvo Dumper A406 RTR 405056 |
| Brand | Jamara |
| Type | RC Work Vehicles |
Product Properties | |
| Features | LED Lights, USB Connector |
| RC Work Vehicles | Construction, Lorrys |
| Wheel Drive | Four-Wheel Drive (4WD) |
| Speed Limit (max) | 5.0 km/h |
| Assembly | Fully assembled |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-10 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Li-Ion, NiMH |
| Drive Time | 120.0 min |
| Battery Capacity | 600 mAh |
| Charge Type | USB |
| Voltage | 3.7 V |
| Engine Type | Electric |
Measures | |
| Scale | 1:26 |
| Width | 130.0 mm |
| Height | 130.0 mm |
| Length | 400.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .