Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This work vehicle from Tamiya comes partially assembled, so you have to do a little bit of work on your own. It comes in a 1:14 scale.
Voltage Models
Tamiya RC Scania 770 S 6X4
Or 3 interest-free payments of £145.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Tamiya Scania 770 S 6x4 Kit 56368 is £435.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Driving an RC vehicle has been a nice pastime for kids (and adults, maybe?) for many years. Is there anything more fun than taking out your RC work vehicle when spring comes and taking it for a spin?
It has an electric engine, which of course is more environmentally friendly than driving around a work vehicle which runs on petrol or some other fuel. This vehicle is great in the sense that it is basically assembled already, so it doesn't require a lot of work to get it ready to drive.
As of today, the lowest price for Tamiya Scania 770 S 6x4 56368 is £436. This model is one of our very most popular RC toys. Make sure to compare different models and merchants to find the very best alternative for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Tamiya Scania 770 S 6x4 Kit 56368 |
| Brand | Tamiya |
| Type | RC Work Vehicles |
Product Properties | |
| Features | LED Lights |
| RC Work Vehicles | Lorrys |
| Wheel Drive | Four-Wheel Drive (4WD) |
| Assembly | Partial Assembly |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-21 |
Power Source | |
|---|---|
| Engine Type | Electric |
| Type of Battery | AA (LR06) |
Measures | |
| Scale | 1:14 |
| Weight | 4000.0 g |
| Width | 193.0 mm |
| Height | 307.0 mm |
| Length | 532.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .